s
FAQ

Současnost pivovaru

První novodobý pivovar v České Kanadě - Zámecký Pivovar Český Rudolec (nyní Pivovar GRASEL) byl slavnostně otevřen dne 21.3.2015 Zřízení pivovaru bylo spolufinancováno z programu rozvoje venkova státního zemědělského intervenčního fondu. Mladinová pánev a scezovací káď (lidově "měděné varny") se nachází přímo v restauraci v budově Zámeckého penzionu. Kvasné tanky ("spilky") a ležácký sklep s ležáckými tanky jsou v bezprostředně přiléhající rekonstruované historické budově bývalé kovárny. Náš sládek (slovo sládková se historicky nepoužívá) Radovana Kocmanová se profesionálně věnuje oboru pivovarnictví od roku 1996. Jako sládek působila v pivovarech Žamberk a Česká Třebová. Velmi zajímavá profesní zkušenost byla ve Slovinském pivovaru BLED. Mezi největší úspěchy patří šesté místo v soutěži "Pivní pečeť Tábor" a dvojnásobné umístění na 2. místě "Jarní cena sládků 2015.

Historie pivovaru

  1. 1539

    Podle dochovaných materiálů se v roce 1539 začalo v Českém Rudolci vařit pivo.První majitelé pivovaru byli Vladykové z Osečan

  2. 1897

    Poslední majitelé pivovaru byli Rytíř Michael Angelo von Picchioni a  jeho syn Ludvík. Poslední zmínka je z roku 1897 a mimo jiné popisuje i roční výstav do 1200 hl. piva

  3. 2015

    Otevření prvního novodobého pivovaru v České Kanadě, obnovení vaření piva v Českém Rudolci

HISTORIE PIVOVARU

Podle dochovaných materiálů se v roce 1539 začalo v Českém Rudolci vařit pivo. Název, kvalita ani druh není znám, ale první majitelé pivovaru – Vladykové z Osečan, známi jsou. Poslední majitelé pivovaru byli Rytíř Michael Angelo von Picchioni a jeho syn Ludvík. Poslední zmínka je z roku 1897 a mimo jiné popisuje i roční výstav do 1200 hl. piva. Voda se vedla z pramenů od Matějovce. Dochovaly se i zajímavé záznamy o dodávkách surovin pro pivovar. Původní budova leží v jižní straně zámeckého areálu a je v havarijním stavu. Záchrana přes 500 let staré budovy pivovaru je také jedním z našich prioritních cílů.
O starém pivovaru v Českém Rudolci se také zmiňuje částečně pravdivá pověst, kdy právě známý loupežník Grasel (lidově Grázl) vyloupil kancelář pivovaru.

11%VLADYKA

Pivo zlatavé barvy s bohatou pěnivostí, vyváženou hořkostí a skvělým řízem. Vařené ze tří druhů sladu a tří druhů nejkvalitnějšího chmele z žatecké oblasti. Hořkost 30 EBU/IBU Barva 12 EBC Název připomíná zakladatele zdejšího pivovaru Vladyky z Osečan a z Rudolce. Jméno piva Vladyka poprvé použito již v roce 2010 k příležitosti tradičních Rudoleckých slavností.

13%GRASEL

Pivo zlatohnědé barvy s bohatou stabilní pěnou, silným řízem, chmelově sladovou vůní a jemnou chmelovou hořkostí je vařené ze tří druhů sladu a dvou druhů chmele Hořkost 26 EBU/IBU Barva 15 EBC Jméno pivu, které má opravdu říz, dal místní známý loupežník Grasel. Dokonce se traduje, že Grásl vyloupil pokladnu pivovarské kanceláře s výplatami pro zaměstnance.

15%ČERNÁ RŮŽE

Pivo tmavé až černé barvy s dobrou pěnivostí a řízem vyniká čokoládovo-kávovou chutí a vůní, vařené ze čtyř druhů sladu a tří druhů nejkvalitnějšího žateckého chmele Hořkost 25 EBU/IBU Barva 50 EBC Půvabné jméno je odvozeno od rodového znaku jihočeských Rožmberků. V černém provedení existovala růže jako rodový znak právě v 15.stol.

16%Zámecká IPA

Pivo s obsahem alkoholu 6,8%,vyniká intenzivní hořkostí, citrusovou chutí a vůní. Je vařeno ze dvou druhů sladu a čtyř druhů amerického chmele.

13%RYTÍŘ PICCHIONI RED ALE

Pivo s obsahem alkoholu 5,4%, vyznačující se ovocnou vůní a jemnou hořkostí je pojmenováno podle posledního majitele původního pivovaru, rytíři von Picchioni z 19. století.

Základní informace o našich pivech

 

Název piva % Hořkost Barva Obsah alkoholu
VLADYKA 11% 30 IBU 12 EBC 4,5%
GRASEL 13% 26 IBU 15 EBC 5,3%
ČERNÁ RŮŽE 15% 25 IBU 50 EBC 6,0%
Zámecká IPA 16% 85 IBU 15EBC 6,8%
Rytíř Picchioni 13% 60 IBU 28EBC 5,4%
Pšeničný Speciál – COURA 11% 18IBU 10EBC 4,4%
Štěpán 12% 28IBU 40EBC 4,9%